اولیای دم

اولیای دم چه کسانی هستند؟

اولیای دم چه کسانی هستند؟

اولیای دم همان ورثه متوفی و
به ترتیب طبقات سه گانه ارث درماده ۸۲۶قانون مدنی هستند.
بنابراین بابودن طبقه اول از وراث نوبت به طبقه بعد نمی رسد.
برابر ماده۳۵۱قانون مجازات اسلامی زوج یا زوجه ی مقتول ولی دم محسوب نمی شوند و حق قصاص ندارند،اما این امر مانع آن نیست که زوج یا زوجه نتوانند اعلام جرم و تقاضای رسیدگی کند.

 

اولیاء دم همان ورثه مقتول می باشند به جز زوج یا زوجه مقتول که حق قصاص ندارند و بر طبق ماده ۸۶۲ قانون مدنی طبقات ارث ۳ طبقه می باشد:

طبقه اول: پدر ومادر و اولاد و اولاد اولاد.

طبقه دوم: اجداد و برادر و خواهر و اولاد آنها.

طبقه سوم: اعمام و عمات واخوال و خالات و اولاد آنها.

اگر حتی یک نفر از طبقه بالاتر باقی مانده باشد نوبت به وارث طبقه بعد نمی رسد.

نکته: اگر حق قصاص، به هر علت، تبدیل به دیه شود یا به مال یا حقی مصالحه شود، همسر مقتول نیز از آن ارث می‌برد.

نکته: قاعده کلی در حق قصاص اولیای دم این است که در صورت تعدد آن ها هر کدام از ایشان حق قصاص قاتل را به طور کامل دارند.

نکته: جنین در صورتی ولی دم محسوب می شود که زنده متولد گردد.

نکته: هر گاه صاحب حق قصاص فوت کند حق قصاص به ورثه او می رسد حتی اگر همسر شخص مقتول باشد.

نکته: بر طبق ماده ۴۵۲ قانون مجازات اسلامی، بستگان مادری از دیه مقتول ارث نمی برند و سایر وراث به نسبت سهم الارث از دیه مقتول ارث می برند.

مشاوره با وکیل انحصار وراثت

 

3 پاسخ
  1. reza1375
    reza1375 گفته:

    با عرض سلام‌و خسته نباشید خدمت شما
    سوال بنده اینه که ،پدر من یک ماه قبل طی واژگونی خودرو که عموی من راننده و پدرم سرنشین بودفوت شد،و ما از عموم شکایت کردیم از اونجا که پدر بزرگم فوت شده و مادر بزرگم در قید حیات است آیا مادر بزرگم جزو اؤلیای دم محسوب میشود یا نه ؟و آیا از دیه ارث میبرد؟

    پاسخ
  2. ذبيحي
    ذبيحي گفته:

    باسلام پدرم در تاربخ ٢٥آذر ماه با پاي خودشان به بيمارستاني در تهران مراجعه ميكنند و چند ساعت بعد فوت ميكنند در گواهي فوت ذكر شده علت فوت را نارسايي قلبي و علت سكته را نارسايي كليه . عمه هاي من به جاي من و برادر بزرگم امضا كردند به عنوان فردندان و اجازه صدور جواز فوت را دادند رور بعد هنگام خاكسپاري من متوجه فوت پدرم شدم. آيا الان ميتوانم در خواست كالبد شكافي كنم زيرا فوت پدرم را اتفاقي نميدانم .ايا عمه هاي من اولياي دم حساب ميشوند براي رضايت دادن ؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *